Duyduklarınıza İnanamayacaksınız!
162
okunma

Günümüzde hamilelik testleriyle artık gebelik durumu öğrenmek bir hayli kolaylaştı; bebeğin cinsiyeti de belli bir zaman sonra ultrason cihazlarıyla hızlıca saptanabiliyor.

Antik Mısır ile ilgili papirüslere bakıldığında çok ilginç sonuçlar karşımıza çıkıyor; Eski Mısır medeniyetinde bir kadının hamile olup olmadığını çeşitli testler ile öğrenebildiklerini görüyoruz. İşte bunlardan bazıları:

Hamilelik Testi:

Hamilelik testi için 1 torba arpa ve 1 torba buğday yeterli! Hamilelik şüphesi olan ve hamile olmayan 2 kadın bu torbaları her gün idrarı ile suluyordu. Hamilelik şüphesi olan kadının suladığı torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan önce çimlenirse, hamile olduğu ortaya çıkıyordu. Bu uygulamada hamile kadının suladığı torbaların daha önce çimlenmesinin sebebi, hamile kadınların sabahki idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunmasından dolayıdır. 

Bebeğin cinsiyetini Öğrenme:

Eski Mısır’ı her araştırdığımızda karşımıza hep inanılmaz olaylar çıkıyor. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için yukarıda yazdığımız yönteme ek olarak; idrarla sulanan torbalardan buğday taneleri, arpa tanelerinden daha önce çimlenirse bebeğin cinsiyeti erkek; eğer arpa taneleri önce çimlenirse bebeğin cinsiyetinin kız olduğu anlaşılmaktaydı.

Uygulamanın gerçekliği 1933 yılında Alman Profesör Julius Manger tarafından uygulamalı olarak kanıtlanmıştır. Laboratuvarda kutuların içine kurutma kağıtları yerleştirerek bunların üzerine buğday ve arpa taneleri koymuştur. Bu taneleri hamile bir kadının idrarı ile sulayıp aynı sonuçları elde etmiştir.

Julius Manger

Julius Manger

Doğum Kontrol Yöntemi:

Mısırlılar kadınların kısırlığını da tespit edebiliyorlardı: Rahim ağzına akşam yatmadan önce soğan veya sarımsak yerleştirilirdi. Sabah, kadın uyandığında genzinde soğan ya da sarımsak kokusu duyarsa kadın gebe kalabilirdi. Eğer koku alamazsa tüplerinin kapalı olduğu ve gebe kalamayacağı anlaşılırdı.

Gebelik Önleme:

Kadını rahminin içine gümüş ya da altın bir yüzük konulurdu. Bu sayede kadın hamile kalmazdı. Hatta bu uygulamayı Arap kervancılar da Mısırlılardan öğrenerek uzun çöl yolculuklarında dişi develerin rahimlerine hamile kalmaması için temizlenmiş çakıl taşları doldururlardı. 

Kalp ameliyatı bile yapan Eski Mısırlıların bu tip yöntemleri kullanmalarına şaşmamak lazım. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları