Ne kadar gösterişli değil mi? Kral Tutankhamun’un mezarı açıldığında bu muhteşem kolye ortaya çıkmıştı. Araştırmacıları asıl şaşırtan bu kolyeyi oluşturan materyaller oldu… Bakalım içeriği nelermiş:
175
okunma

İngiliz arkeolog Howard Carter 1922 yılında Kral Tutankhamun’un mezarını keşfetti. Yaklaşık 3.300 yıl önce Mısır’ı yöneten ve firavun olan Kral Tut’un el değmemiş mezarında neler bulundu?

Carter, “İçeride harika şeyler var” demişti. Kral Tut’un mezar odalarında; fil dişi heykeller, altınlar ve değerli mücevher ve taşlar mevcuttu ama en önemlisi de onun kolyesiydi…

Carter, firavunun göğsüne taktığı bu kolyeyi görünce çok şaşırmıştı dahası kolyeyi araştırdıklarında ortaya çıkmıştı. Kolye, altın, gümüş ve çeşitli değerli taşlarla süslenmişti;ortasında kanatlı bir bok böceği vardı. İşte tam da asıl konu bu bok böceğinin yapıldığı taştı.

Carter, ilk başta bu taşı kuvars olarak tanımladı. 1932 yılında İngiliz coğrafyacı Patrick Clayton, Mısır ve Libya sınırı boyunca kumda tuhaf cam parçaları keşfetti. Bu olayın enteresan kısmı Tutankhamun mezarında ki kolyede ki taş ile bu cam benzerlik gösteriyordu. İçerilerinde kobalt ve iridyum bulunan bu taş dünya da oluşmadığı çok açıktı… Çünkü bu malzemelerin dünya da oluşması için 3000 derece sıcaklık gerekiyordu!

Uzmanlar, bir kuyruklu yıldızın parçalanarak bıraktığı materyaller olabileceğini düşündüler ama bu taşlardan başka hiçbir iz yoktu. Yani bir yanma, kriter izi yoktu.

Papirüslerde gökyüzünden gelen bir ışık ve patlamadan söz edilmiş… Tutankhamun’a bu kolye özel olarak yapıldığı çok açık ortada. 

Hala “Tutankamun’un Kolyesi” diye internette aratıldığında çocuk kitaplarına bile konu olan bir olay olduğu gözüküyor...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları