Leonardo da Vinci

Kim Bu Mona Lisa?

Mona Lisa, Francesco del Giocondo'nun karısıdır. Bu eser Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir ve orada ki en önemli eser Mona Lisa tablosudur. Eser üzerinde o kadar çok araştırma yapılmıştır ki, hala bu çalışmalar devam ediyor. Öncelikle acaba Mona Lisa burada gülüyor mu? Üzgün mü? soruları çok kafa karıştırmıştı. Freiburg Üniversitesi araştırmasında 12 katılımcıya Mona Lisa fotoğrafı farklı şekillerde 30 kez gösterildi ve %97 oranında "mutlu" sonucu çıktı. Yani bu konuyu artık kapatabiliriz, zaten bunun sonucu çok önemli değil. 

Tabi ki bizim anlatacaklarımız her zaman olduğu gibi biraz daha farklı olacak:

Öncelikle Mona Lisa Tablosu'nun yaratıcısı Leonardo Da Vinci ne demiş: "Matematikçi olmayan hiç kimsenin işimin unsurlarını okumasına izin vermeyin."  Leonardo matematik derken burada geometriden bahsetmiştir. Şekiller ve rakamlara baktığımızda öncelikle dikkatimizi çeken 56 rakamı oluyor. 

Leonardo'nun kitaplarına bakılırsa o dönem el işaretleriyle rakamları ifade etme konusu ile çok ilgilenmiştir. Hatta "illustration in Summa" kitabından size bir alıntı yapmak istiyorum. Aşağıda ki görsel onun kitabından bir sayfa.

Resim görüldüğü gibi 4'e ayrılmıştır. İlk sütun 1'den 9'a kadar sayılar içerir, ikinci sütunda  sol elle ifade edilen 10'dan 90'a kadar sayılar gösterilmiştir. 100 ile 900 arasındaki sayılar üçüncü sütunda sağ elle, dördüncü sütundaki 1000 ile 9000 arasındaki rakamlar yine sağ el ile ifade edilir. Parmak ifadelerinin sütunlarla çizildiği prensibi göz önüne alındığında, birinci ve üçüncü sütunların tamamen simetrik olduğu, yani birbirini aynaladığı görülebilir. Böylece, örneğin, sol el tarafından 7 rakamının ifadesi, sağ el tarafından 700 sayısının eşit ifadesine karşılık gelir. Aynı prensibi göz önünde bulundurarak, ikinci ve dördüncü sütunlar, 60 ve 6000 sayılarının ifadesi dışında simetriktir. İkinci ve dördüncü sütunlar içindeki ifadelere bakıldığında, ufak farklılıkların dışında neredeyse simetrik. 

Mona Lisa'nın ellerine baktığımız da yukarıda ki resme göre "6" ve "50" rakamlarını görebiliyoruz.  sol el 6, sağ el 50 simgeliyor ve bu da bize 56 rakamını veriyor. 

2004 yılında Paris Lumiere Technology, Mona Lisa tablosunu her biri 450 mb olarak 13 taramadan geçirdi. 2010 yılında yayınladığı bulgulara göz atalım:

  1. Mona Lisa'nın sol gözündeki S veya B veya CE, muhtemelen sadece S harfi
  2. Mona Lisa'nın sol omzunun arkasında, köprünün sağ kemerinin altında yazan 72 numara.
  3. Mona Lisa'nın sağ gözünde L veya LV, muhtemelen sadece L harfi.

Resmin kaliteli haline buradan ulaşabilirsiniz

Mona Lisa tablosuna ayna karşısında bakarsak eğer sağ ve sol yanlarında 5 ve 6 sayılarını görebiliriz:

Leonardo Da Vinci'nin çizdiği resimlerde bazı rakamları genelde gizlediği ve bu rakamların resme konu olan kişinin hayatının önemli noktaları olduğu bilinir. Mona Lisa'nın resminin çizilmesini kocası istemiştir ve Mona Lisa'nın aslında hasta olduğu düşünülmektedir. 56 yaşında öleceğini ön gördükleri içinde Leonardo'nun, Mona Lisa'nın sağ ve sol kısımlarına bu rakamları yerleştirdiği bu hikaye ile doğrulanmaktadır. Leonarda'nun en sevdiği şeyler rakamlar ile anlatmaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları