Sfenks'in Tarihi ve Sakladığı Gizli Detaylar

Sfenks dünyada ki en gizemli ve merak edilen yapıların başında geliyor. Dışarıdan bakıldığında bir insan kafası ve aslan gövdesi olarak görürüz ama acaba ilk yapıldığında da öyle miydi?

Büyük Sfenks hakkında en yaygın ve kabul gören teori, heykelin Firavun Khafre (MÖ2603-2578) için inşa edildiğidir. Üzerinde bazı kırmızı pigmentler bulunduğundan dolayı boyanmış olabileceği söylenir. Bazı akademisyenlere göre Sfenks'in göksel bir amacı vardır ve bir gün firavunu dirilteceğine inanılır. Sfenks yapısının, Firavun Khafre ile bağlantılı olduğu söylenir çünkü Khafre'nin heykeline çok benzemektedir. 

Sfenks hakkında geniş bilgileri yazmadan önce bizim dikkatimizi çeken farklı bir konudan bahsetmek isterim: 2017 yılında hem dünya basınında hem de ülkemizde haber olan bir çocuk vardı; Boriska Kipriyanovich (1996)... Bu çocuk dünyada doğmadan önce Mars'ta yaşadığını iddia etmişti. Annesi, Boriska doğduktan bir kaç ay sonra konuşmaya başladığını, 1,5 yaşına kadar da okumayı öğrendiği ve resim çizdiğini söylemişti. 2 yaşında anaokuluna giderken bu durum öğretmenlerinin de dikkatini çekmiş; çok güzel konuşuyor, yazıyor ve hafıza becerilerinin yüksek olduğunu söylemişler.

Yine iddiasına göre Mars'ta yaşayan varlıklar karbondioksit soluyarak yer altında yaşıyordu. Birkaç kez dünyayı ziyarete geldiğini de iddialarına ekledi. Şimdi buraya kadar aslında her şey normal, yani deli de olabilir gerçekten olabilir... Bizim ilgilendiğimiz konu çocuğun Sfenks ile ilgili çok enteresan bir konuya değinmesi: Boriska, Sfenks'in sağ kulağında bir kapı olduğu ve bu kapının ardında Sfenks'in açılmasına yarayan bir mekanizma olduğu, Sfenks açıldığında insanlığın hayatının değişeceğini söylemişti. Bu olaydan sonra Sfenks heykelini inceledik, siz de bakabilirsiniz... Gerçekten kulağında bir kapı olduğu açık ortada... 

İşin enteresan tarafı Boriska'nın konuşmasına daha sonra izin verilmedi... Gözle görülür bir durumdan bahsetmesi ve susturulması açıkçası dikkatleri daha çok çekiyor. 

Sfenks'in elbette çok dikkat çekici yanları var örneğin altında ki boşluklar, odalar...Japon bilim insanlarının incelemelerinde bulunan daha bir çok gizli geçitler vs... Ama yukarıda bahsettiğim gibi en dikkat çekici tarafı şüphesiz kulağındaki gizli kapı. Bir çok belgesel izlediğimizde Sfenks'in tüm hikayesini anlatıyorlar fakat bu mevzuya hiç değinilmiyor...Bir de dikkatimizi çeken diğer konu; bazı belgesellerde Sfenks'in kafasında ki çizgilerin aslında sonradan şekil verildiği ile ilgili. Sfenks eskiden daha farklı bir görüntüsü vardı (belki bir aslan kafası ya da farklı bir varlık) ama sonrasında aşağıda görüldüğü gibi kazınmasından kaynaklı şekil değiştirdiği iddiaları mevcut. 

Mısır, başlı başına bir gizem... Piramitleri ayrı ele almakistediğimiz için onları da bir sonraki yazımızda açıklayalım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları