Yada Taşı Nedir?
309
okunma

Yağmur ve kar yağdırma ya da fırtına çıkarma... Kısacası havayı kontrol etme gibi etkileri olan ve birçok kültürde "yağmur taşı" olarak adlandırılan gizemli bir taştır. Eski Türkler tarafından sıklıkla kullanıldığı ve savaşların kazanılmasında önemli rol oynadığına dair kayıtlar mevcuttur. 

Kaşgarlı Mahmut şunları söylemiştir:

Özel bir taş olan yada ile rüzgar ve yağmur celbedilir.  Bu iş Türkler arasında çok yaygındır. Buna yağma boyu içerisinde bizzat tanık oldum. Yadacılar, elementleri kontrol eden kutsal yada taşını kullanabilenlerdir. Her bir Türk boyunun kendine has yağmur yağdırmak için Yadacısı olmuştur. Tarihi kaynaklara göre yada taşının savaşlarda silah olarak kullanılışının son örneği 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşlarında olmuştur. 

Yeşim taşı olarak da bilinir. Araplar; Hacer-ül Mattar, Farslar; Senki Vede demiştir.

"Gökteki atalardan gelen taş" şeklinde anlatımlarından dolayı bu gizemli taşın, uzaylılar tarafından Türklere verildiğini ileri sürenler vardır.

Bazılarına göre taşın kaynağı Atlantis'tir.  Diğer bir görüşe göre tufandan sonra Nuh Peygamber, üzerinde ismi azamın yazılı olduğu taşı oğluna vermiş ve oradan Türklere kadar ulaşmıştır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları